محصولات دامی منقش به کد شرعی شد/نشستن کد شرعی کنار کد دامپزشکی

1086

نماینده ولی‌فقیه در وزارت جهاد کشاورزی گفت: کد نظارت بر ذبح و صید برای محصولات عرضه شده در بازار داخلی و خارجی در کنار کد دامپزشکی الصاق می‌شود تا جای هرگونه شک و تردید در خصوص ذبح اسلامی بودن محصولات پروتئین دامی برای مصرف‌کننده برداشته شود.

آیت‌الله سید حسن عالمی در گفت و گو با خبرنگار بخش کشاورزی خبرگزاری تسنیم اظهار کرد: نظارت شرعی بر ذبح دام و صید بر عهده دفتر نمایندگی ولی‌فقیه در وزارت جهاد کشاورزی قرار دارد. علاوه بر این قانونی نیز برای نظارت  نمایندگی ولی فقیه در جهاد کشاورزی بر ذبح اسلامی تصویب شده است.

وی افزود:  دفتر نمایندگی ولی فقیه در وزارت جهاد کشاورزی بر ۷۰۰ کشتارگاه موجود در کشور و کشتارگاه‌های زیر نظر این دفتر در خارج از کشور نظارت شرعی دارد که برای این کار از طلبه‌های تحصیل‌کرده که آموزش‌های لازم را  دیده‌اند استفاده می‌شود.

نماینده ولی‌فقیه در وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه  در کشتارگاه  از نظر شرعی به سه محور توجه می‌شود خاطرنشان کرد: دامی که در کشتارگاه ذبح می‌شود باید تمام ویژگی‌های فقه اهل‌بیت را داشته باشد.

آیت‌الله عالمی با بیان اینکه در کشتارگاه‌ها بر طهارت لاشه‌ها نیز  توسط ناظران شرعی نظارت می‌شود، ادامه داد:  لاشه در زمان ذبح  با خون آلوده می‌شود که این امر قبل از عرضه به بازار برطرف و پاک می‌شود همچنین از نجاست عارض نیز جلوگیری به عمل می‌آید.

وی تصریح کرد: نظارت بر مبرا شدن لاشه‌ها از اجزا  حرام در حیوانات حلال‌گوشت نیز توسط ناظران شرعی رصد می‌شوند به‌طوری‌که در گوسفند ۱۴ عضو حرام است که قبل از عرضه بر بازار مصرف از دام جدا می‌شود.

 آیت‌الله عالمی افزود: کد و آرمی که امروز از آن  با عنوان “کد نظارت بر ذبح و صید” رونمایی شد، ناظر به این وظیفه نمایندگی ولی فقیه بر بحث صید و ذبح دارد.

وی گفت: از این به بعد کد “نظارت بر ذبح و صید” بر  محصولات دامی که در بازار داخلی و خارجی عرضه می‌شود در کنار کد دامپزشکی الصاق قرار می‌گیرد تا جای هر گونه شک و تردید در خصوص ذبح اسلامی بودن محصول برای مصرف‌کننده برداشته شود.

اولین نفری باشید که نظر می دهد.

دیدگاه بگذارید

آدرس ایمیل شما محفوظ می ماند

*